Czy zbyt duże doświadczenie zawodowe może być przeszkodą w pracy? Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że każdy pracodawca chciałby posiadać w swojej firmie szereg pracowników, jak najlepiej wyszkolonych z ogromnym bagażem doświadczenia zawodowego. Jest tak, jednakże tylko po części. Zdarzyć się może bowiem, że zbyt duże doświadczenie zawodowe może skutecznie odstraszyć i przesądzić o tym, że nie zostaniemy zatrudnieni.

Kiedy doświadczenie przeszkadza w zdobyciu pracy?

Może istnieć kilka powodów dla których zbyt bogate doświadczenie zawodowe może stanowić poważną przeszkodę. Jednym z nich jest na pewno fakt iż dla wielu pracodawców pracownik, który może poszczycić się imponującą historią zawodową i wykształceniem może być po prostu ‘za drogi’. Co to znaczy? Otóż to, że taki pracodawca obawia się, że pracownik może nie tylko nudzić się powierzonymi mu obowiązkami, ale także i będzie żądał wyższego wynagrodzenia niż to, które jest mu proponowane.
Może również pojawić się strach przed tym, że oczekiwania takiej osoby, co do powierzonej mu roli w firmie nie będą w pełni zaspokojone i szybko zacznie się rozglądać za inną pracą np. u konkurencji.
Nie można się dziwić, że rekruterzy nie są zbyt przychylnie nastawieni do osób, które aplikują na stanowiska poniżej ich kompetencji. Ich obawy mogą być bardzo słuszne.

Dlaczego zgłaszamy się na stanowiska poniżej naszych kompetencji zawodowych?

Oczywiście powodów może być wiele. Najczęściej zdarza się tak, że kieruje nami chęć przeczekania na byle jakim stanowisku do czasu aż nie dostaniemy lepszej oferty. Czasami bywa i tak, że po prostu chcemy zmienić branże i zacząć robić w życiu coś, co naprawdę nas interesuje i do czego czujemy pociąg. Często jest i tak, że z czasem zmieniają się nasze zainteresowania i to co do tej pory robiliśmy już nas nie pasjonuje w takim stopniu, jak wcześniej. Nierzadko jednak i zdarza się, że zaczynamy zupełnie od zera i wysyłamy CV na stanowiska, które w żaden sposób nie pasują do naszego wykształcenia czy też kwalifikacji.