Bez względu na to czy jesteśmy w szkole, na studiach czy tez pracujemy, może się okazać, ze musimy napisać referat. Niestety ta forma wypowiedzi pisemnej nie jest zbyt często omawiana w szkole, dlatego też pomocy bardzo często szukamy w internecie, w końcu znajdziemy tam naprawdę wiele informacji, w tym te potrzebne do napisania naszego pierwszego w życiu referatu. Wbrew pozorom ta forma wypowiedzi wcale nie jest taka trudna jak mogłoby nam się wydawać, wiec zadajmy sobie pytanie jak powinien wyglądać referat?

Od czego zacząć pisanie referatu?

Przede wszystkim musimy sobie zdać sprawę, że ta forma wypowiedzi to tekst naukowy. Dlatego też powinniśmy używać w trakcie pisania języka naukowego, krótkich i zwięzłych zdań, które są łatwe w odbiorze, a także zwracać uwagę odbiorcy na najważniejsze fakty naukowe zawarte w tekście (a nie opinie), używając sformułowań typu “warto zwrócić uwagę na fakt…” Ponadto pamiętajmy, ze tekst ten z założenia służy do wygłoszenia dlatego jego odczytanie nie powinno trwać dłużej niż kwadrans. Oczywiście bardzo ważna jest również konstrukcja naszego referatu. Rozpoczynamy od wstępu, w którym przedstawiamy temat naszej wypowiedzi, następnie omawiamy plan naszego tekstu, a także najważniejszą najważniejszą literaturę, którą wykorzystaliśmy w trakcie piania naszego tekstu. Następnie przechodzimy do zasadniczej części naszej wypowiedzi oraz do podsumowania. Oczywiście jeśli chcemy dowiedzieć się jak powinien wyglądać referat to warto przeczytać kilka przykładowych referatów, które na pewno znajdziemy w internecie, a może nawet znajdziemy tam referat o tej samej tematyce, o której sami mamy zamiar napisać.
Jak widać napisanie takiej formy wypowiedzi jak referat wcale nie jest takie trudne jak nam się mogło wydawać. Warto przede wszystkim pamiętać o kilku wymienionych wyżej wskazówkach, które na pewno będą pomocne w trakcie tworzenia takiego tekstu. Pamiętajmy również, że referat możemy urozmaicić wykorzystując w trakcie jego wygłaszania prezentację multimedialną.